
Influencer marketing: nazwisko ambasadora restauracji jako skuteczny wabik na gościa
Zapisz się do newslettera AvikoWychodząc poza własne kanały komunikacji, można dotrzeć do nowych odbiorców. Tak właśnie działa influencer marketing, czyli współpraca z osobą, której marka osobista dociera do szerokiego grona osób interesujących z biznesowego punktu widzenia lokalu.
W influencer marketingu najczęściej wykorzystuje się media społecznościowe. Odpowiednio dopasowane kanały umożliwiają szybkie działanie i bezpośrednie interakcje z odbiorcami. Promocja na profilu influencera może przybierać nie tylko formę banera reklamowego czy tekstu informacyjnego, ale też wspólnej zabawy, która silnie zaangażuje potencjalnych gości w interakcje z lokalem.
Ponieważ z mediów społecznościowych korzysta już 58,4% światowej populacji ("Digital 2022: Global Overview Report"), użytkownicy poszukują informacji o produktach i markach m.in. na Instagramie, Twitterze, LinkedInie czy Reddit. Z najnowszymi informacjami zapoznają się m.in. na Facebooku czy Tik Toku (GlobalWebIndex). Te statystyki wskazują, że influencer marketing ma nie tylko ogromny potencjał, ale także bardzo szeroki wachlarz możliwości. Gdy dodamy do tego nieszablonowe myślenie i odważne pomysły, kampanie influencerskie mogą realnie pomóc lokalowi wyróżnić się i przykuć uwagę nowych gości.
Influencer nie za miliony
Pierwszą myślą przy tworzeniu koncepcji kampanii jest zaproszenie do niej recenzentów kulinarnych i osób, które prowadzą profile gastroturystyczne lub kulinarne. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Restauracje odwiedzają przecież nie tylko foodies. Dobrym pomysłem może się okazać współpraca z influencerami lifestyle'owymi czy lokalnymi przewodnikami, którzy gromadzą wokół siebie lojalną społeczność mieszkańców.
Aby osiągnąć swój cel, nie musisz od razu podejmować współpracy z najpopularniejszymi twórcami. Coraz więcej marek gastronomicznych, szczególnie tych lokalnych, podejmuje współpracę z mikroinfluencerami. To osoby, które mają kilka tysięcy obserwatorów, jednak cieszą się ich dużym zaufaniem i zaangażowaniem. Działania promocyjne na takim profilu prawdopodobnie nie przyniosą spektakularnych zasięgów, jednak istnieje duża szansa, że skutecznie przekonają odbiorców do wizyty w twojej restauracji.
Gwiazda we własnej restauracji
Zjeść obiad zrobiony przez MasterChefa chciałoby wielu, dlatego wrocławska restauracja Młoda Polska Bistro & Pianino cieszy się dużą popularnością. Rozgłos zawdzięcza nie tylko świetnej kuchni, ale też aktywnej w mediach społecznościowych szefowej kuchni i współwłaścicielce - Beacie Śniechowskiej. Laureatka programu telewizyjnego MasterChef nie dała swoim fanom o sobie zapomnieć: nie tylko otworzyła restaurację, ale również sama w niej gotuje. W mediach społecznościowych dzieli się kulisami codziennej pracy w kuchni, ale także treściami kulinarnymi i podróżniczymi.
Doskonałym przykładem są także pracownicy bardzo dobrze wszystkim znanej restauracji Noma w Kopenhadze. Wielu członków zespołu prowadzi swoje profile w mediach społecznościowych, m.in.Mirek Anderson, Mette Søberg czy Kenneth Foong. Pokazują swoją pracę i miłość do gotowania tysiącom obserwatorów, jednocześnie zachęcając gości do wizyty w restauracji.
Rozpoznawalny szef lub szefowa kuchni to ogromny potencjał do wykorzystania w działaniach marketingowych. Oprócz własnych kanałów komunikacji restauracji jest również możliwość dystrybucji treści np. na instagramowym profilu influencera. Oprócz promowania restauracji w mediach społecznościowych czy w telewizji śniadaniowej dobrym rozwiązaniem może okazać się umieszczenie widocznych informacji o tym, kto stoi za kuchennym sterem, np. w menu lub na szyldzie.
Menu we współpracy z…
Niewielu jest influencerów, którzy są jednocześnie szefami kuchni, jednak świat zna całkiem sporo takich, którzy potrafią dobrze gotować. Można ich zaprosić na gościnne występy, wspólnie tworząc sezonową kartę lub specjalne danie. Taką kampanię zrealizowała katowicka restauracja Lava Burger, proponując swoim gościom kanapkę według przepisu lokalnego recenzenta kulinarnego Marcina Cerana (Pojedzone). Dodatkowo wydarzenie zostało połączone z akcją charytatywną - część dochodu ze sprzedaży autorskiej potrawy zostanie przekazana na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Tak przygotowana komunikacja wzbudza ciekawość gości oraz chęć zaangażowania się w inicjatywę o szczytnym celu.
Zasada niedostępności mówi o tym, że jeżeli coś jest trudno dostępne lub dostępne dla ograniczonej grupy osób, jest bardziej pożądane. Internauci na co dzień oglądają influencerów przez wirtualną szybę. Nie mogą bezpośrednio ich spotkać, posmakować przyrządzonego przez nich dania czy porozmawiać, więc zaproponowanie im menu stworzonego przez osobę, którą podziwiają, jest wyjątkowym doświadczeniem. Limitowana czasowo propozycja spróbowania potraw, których zapewne nie będą mieli okazji zjeść w innych okolicznościach, pobudzi ich wyobraźnię i zaangażuje w niestandardowy sposób.
Zaproszenie na kolację
Kolejną możliwą formą współpracy z influencerami jest zaproszenie na kolację, z której powstanie foto- lub videorelacja w mediach społecznościowych. W tego rodzaju kampanii gość specjalny dzieli się w swoich kanałach wrażeniami na temat wizyty w restauracji, opisuje ofertę, a często także pokazuje wnętrze lokalu. W zależności od tego, jak dużą i jak zaangażowaną społeczność ma influencer, może to być współpraca barterowa lub płatna. Wiele restauracji organizuje również kolacje dla wybranych twórców, na których mają okazję degustować nowe menu i spotkać innych influencerów.
Przykładem podobnej kampanii są kolacje dla ambasadorów festiwalu Restaurant Week. Wybrani influencerzy otrzymują zaproszenia na przedpremierowe kolacje, podczas których testują festiwalowe menu. Pokazują je swoim odbiorcom, promując jednocześnie Restaurant Week i same restauracje biorące w nim udział. Obserwatorzy natomiast otrzymują wartość w postaci recenzji, która pomoże im w wyborze restauracji. Ambasadorkami festiwalu są m.in. wrocławskie twórczynie Magdalena Michalak (Z widelcem po Wrocławiu) czy Agata Szczasny i Izabela Mularonek (Wrocław Kobiecym Okiem).
W tego rodzaju współpracy istotne jest, aby publikowane przez influencerów treści nie odbiegały stylem i jakością od tych udostępnianych przez nich na co dzień. Autentyczność jest tu niezwykle ważna. Warto umożliwić twórcy pokazanie doświadczenia restauracyjnego w jego własny, niepowtarzalny sposób, który przemawia do odbiorców. Tego typu materiały można obejrzeć m.in. na instagramowym profilu Jamesa Thompsona Food Feels.
Interakcje z odbiorcami
Zaprezentowanie lokalu jest istotne, jednak nie mniej, niż skuteczne zaangażowanie odbiorców. Publikowane treści mają wzbudzić ochotę na odwiedzenie restauracji, jednak nie ma jedynie słusznej metody, która zadziała za każdym razem. Warto eksperymentować! Influencer może roztoczyć aurę tajemnicy, podkreślać przystępność oferty lub zachęcać odbiorców do dzielenia się swoimi wrażeniami z wizyty.
Przykładem takiej kampanii jest konkurs organizowany na profilu influencera. Odbiorcy mają wykonać jakieś zadanie, a następnie kilka osób, które wykona je najlepiej, otrzymuje w nagrodę voucher do restauracji. Taka internetowa zabawa może nie tylko wzbudzić pozytywne emocje, ale też zwiększyć zasięg całej kampanii dzięki wielu reakcjom odbiorców. Taki konkurs zorganizowała np. kawiarnia Yafa Cafe w kanadyjskim Winnipeg z mikroinfluencerką Wai Chen.
Marka osobista, która sprzedaje
Fani Magdy Gessler czy Kuby Wojewódzkiego chętnie odwiedzają restauracje sygnowane ich nazwiskiem. I choć są oni celebrytami, nie influencerami, mechanizm ten działa podobnie w obu przypadkach. Jeżeli lubimy jakąś osobę lub markę, chcemy być z nią w regularnym kontakcie. To dlatego klienci chętnie wybierają lokal, którego właścicielem jest jeden z ich ulubionych influencerów. Atutem takiej sytuacji jest także dostęp do szerokiego grona odbiorców, który można wykorzystać w komunikacji marketingowej, a także duża rozpoznawalność marki osobistej właściciela.
Restauratorem influencerem, który wykorzystuje swoją markę osobistą, aby wspierać promocję swojej restauracji jest Gaweł Czajka, właściciel lokalu Cały Gaweł w Sopocie. Gaweł oprócz prowadzenia mediów społecznościowych lokalu tworzy również lifestyle'owe treści na Instagramie, budując wokół swojego profilu lojalną społeczność. Obserwuje go wiele osób z Trójmiasta, dzięki czemu regularnie otrzymują informacje na temat restauracji, którą prowadzi lubiany influencer.
W mediach społecznościowych rośnie konkurencja o uwagę odbiorców. Twórców i treści jest coraz więcej, a czasu nadal tyle samo. Aby zaangażować odbiorców w interakcje z marką na profilu influencera, potrzebne są nieszablonowe działania. Kreatywna forma współpracy i atrakcyjne treści mogą pomóc dotrzeć do szerszego grona odbiorców, a także zachęcić ich do działania. Jaką korzyść z tej komunikacji będzie miał odbiorca? Czy twoja propozycja jest na tyle ciekawa lub wyjątkowa, aby poderwać go z fotela? Zanim zaczniesz działać, zastanów się, czyj głos przekona twoich gości, i co może im obiecać.
Źródła:
https://datareportal.com/reports/digital-2022-poland
https://www.gwi.com/reports/social
https://www.facebook.com/SniechowskaBeata
https://www.facebook.com/photo?fbid=381168830675811&set=a.199104248882271
https://www.instagram.com/p/CT2zaa0MeY3/
https://www.facebook.com/calygawel
Jeśli chcesz być na bieżąco z nowinkami ze świata gastronomii, otrzymywać wiedzę przydatną w prowadzeniu lokalu gastronomicznego i informacje o nowych produktach i konceptach w Aviko, ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA, korzystając z formularza poniżej.