weganizm

Vege, vegan czy flex: z czym to się je?

Zapisz się do newslettera Aviko

Dieta bezmięsna zyskuje na popularności od lat, ale prawdziwych skrzydeł dodały jej realia pandemii. Czym różnią się od siebie diety wegetariańska, wegańska i flexitarianizm, i jak dobrać dla siebie najlepszą opcję?

Gdy zaczyna się myśleć o własnym zdrowiu i środowisku, świadoma analiza składu talerza powszedniego przychodzi naturalnie. I równie naturalnie przychodzi poszukiwanie najlepszej opcji. Na całym świecie trend vege jest obecnie jednym z najmocniejszych w gastronomii.

Roślinny trend coraz bardziej hot

Jak donosi w raporcie Food Trends 2021 branżowy portal Finedininglovers, "kajdany weganizmu jako alternatywy diety i stylu życia zostały zdjęte. W 2021 roku jedzenie wegańskie nie oznacza braku pysznego smaku. To jedzenie dobre, satysfakcjonujące, pożądane"[1]. Popularność i dostępność wegańskich zamienników hamburgerów, steków i kurczaka rośnie. Większość najlepszych brytyjskich restauracji i nowo otwieranych punktów gastronomicznych ma w karcie dania wegańskie, a brytyjskie supermarkety sprzedają własne produkty wegańskie.

W całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Australii i Azji trend wygląda podobnie. Jeśli chodzi o Europę, miasta najprzyjaźniejsze wegetarianom to: Londyn, Berlin i Warszawa. To trio jest uważane za światowy wzór, jeśli chodzi o dostępność do restauracji i produktów kuchni wegetariańskiej i wegańskiej[2]. W Stanach Zjednoczonych do 2020 roku najbardziej "bezmięsnie rozwiniętymi" miastami były Portland i Los Angeles. Po pandemii Nowy Jork i inne największe miasta amerykańskie coraz odważniej podchodzą do roślinnego trendu.

Weganizm podnosi głowę w XX wieku

Kolebką współczesnego weganizmu jest Wielka Brytania, gdzie w 1944 roku założono istniejące do dziś Towarzystwo Wegańskie (The Vegan Society). Połączyło ono najbardziej restrykcyjnych wegetarian, którzy wymieniali się przepisami i sposobami przetrwania w czasach, kiedy o burgerze z seitana czy wegańskiej kaszance nikomu się nawet nie śniło.

Jak zaznacza Towarzystwo: "Weganizm to filozofia i sposób życia, który dąży do wykluczenia - na ile jest to możliwe i wykonalne - wszelkich form wyzysku i okrucieństwa wobec zwierząt w celu zdobycia pożywienia, odzieży lub w jakimkolwiek innym celu; a co za tym idzie - promuje rozwój i stosowanie alternatywnych produktów bez udziału zwierząt z korzyścią dla zwierząt, ludzi i środowiska. W kategoriach dietetycznych oznacza to rezygnowanie z wszelkich produktów pochodzących w całości lub częściowo ze zwierząt".[3]

Od da Vinci do McDonald's

Jednak vege jako styl życia to żadna nowina. Na przestrzeni wieków ludzie nie jedli mięsa przeważnie z dość przyziemnych przyczyn finansowych. Jako filozofia odżywiania wegetarianizm rozwinął się w II tysiącleciu p.n.e. na subkontynencie indyjskim, gdzie miał wyłącznie wymiar religijny. W Europie pojawił się trochę później, bo w VI wieku p.n.e. Za pierwszy zorganizowany ruch, który zauważył i propagował wartości etyczne wegetarianizmu (przede wszystkim niezabijanie zwierząt), uważa się pitagorejczyków, a pierwszym znanym wegetarianinem czasów naszej ery był Leonardo da Vinci[4]. Rezygnacja z jedzenia mięsa, jako świadomy, etyczny sposób na życie, zyskała większe znaczenie dopiero pod koniec XIX wieku.

Wegetarian z roku na rok przybywa. W Argentynie dietę bezmięsną wybiera już około 12 proc. mieszkańców (a to aż 5,4 mln ludzi).[5] W Brazylii jeszcze przed pandemią na dietę wegetariańską przeszło 14 proc. społeczeństwa[6]. W Indiach, czyli kolebce wegetarianizmu, mięsa nie je od 20 do 33 proc. społeczeństwa, choć niektóre statystyki podają nawet 40 proc. (liczby są tu rekordowe w głównej mierze ze względów religijnych).[7]

Według raportu grupy Nielsen[8] aż 39 proc. Amerykanów, którzy nie są weganami, aktywnie stara się włączyć do swojej diety produkty pochodzenia roślinnego. Jak informuje branżowy portal plantproteins.co[9], w Stanach Zjednoczonych w 2021 roku aż 6 proc. konsumentów identyfikowało się jako weganie, choć jeszcze w 2014 roku był to zaledwie 1 proc. Ten duży wzrost zainteresowania produktami roślinnymi nie umknął biznesowi. To dlatego rynek produktów wegańskich przeżywa rozkwit; nawet globalne fast foody, jak McDonald's, których wyróżnikiem były propozycje mięsne, zaczynają dostosowywać się do opcji roślinnych i sprzedają "Veggie Burgera"[10] czy "McPlant"[11].

Vege, vegan, flex: co to właściwie oznacza?

Współcześnie, gdyby spytać przechodniów, czym jest wegetarianizm, odpowiedź brzmiałaby prawdopodobnie: wegetarianie nie jedzą mięsa. A to tylko część prawdy, bo można wyróżnić kilka odmian wegetarianizmu.

Tzw. dieta flex, czyli flexitarianizm, polega na ograniczaniu spożycia mięsa w codziennych posiłkach. Jego najbardziej popularną odmianą jest laktoowowegetarianizm, czyli sposób odżywiania oparty na rezygnacji z mięsa, ale dopuszczający niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego, jak nabiał czy miód. Laktowegetarianie poza mięsem nie jedzą też jajek, za to nie przeszkadza im mleko i mleczne przetwory. Owowegetarianie z produktów zwierzęcych jedzą tylko jajka[12][13].

Rosnącą w siłę odmianą wegetarianizmu są weganie. Odrzucają oni wszelkie pokarmy zwierzęcego pochodzenia. Łososia wędzonego zastępują wędzoną marchewką, kotlet mielony - falafelem albo seitanem (substytut mięsa otrzymywany z glutenu), jajecznicę - tofucznicą, pasztet mięsny - pasztetem z soczewicy, smalec - smalcem z fasoli, mleko krowie - migdałowym, owsianym, orzechowym; sery krowie, kozie czy owcze - ich wegańskimi odmianami opartymi na tłuszczu roślinnym.

Wśród mniej popularnych lub - dla niektórych - bardziej ekscentrycznych odłamów wegetarianizmu jest też witarianizm (wyłącznie produkty roślinne świeże, nic gotowanego, rezygnacja nawet z kawy i herbaty); frutarianizm (je się wyłącznie surowe lub suszone owoce i warzywa, których zdobycie nie doprowadza do "śmierci" rośliny, na której rosną, a więc zakazane są wszelkie działania rolnicze), liquidarianizm (dieta oparta wyłącznie na sokach) i sprautarianizm (dieta oparta przeważnie na jedzeniu skiełkowanych nasion zbóż, warzyw, owoców)[14]. Ostatnio coraz więcej mówi się o flexitarianach.

Mięso od wielkiego dzwonu, czyli nurt flex

Po raz pierwszy pojęcie zostało użyte w 1992 roku. Flexitarianizm jest elastyczną alternatywą dla wegetarianizmu, wymieniony w rankingu diet "USA News" jako druga najlepsza dieta na życie, zaraz po śródziemnomorskiej[15].

Flexitarianizm to kompromisowy sposób odżywiania, który z diety nie wyklucza żadnych produktów i dopuszcza jedzenie mięsa. Ogólnie przyjmuje się, żeby skłaniać się w stronę vege; mięso czy nabiał można jeść kilka razy w roku (ideał), można raz w tygodniu.

W codziennej diecie flexitarianie skupiają się głównie na produktach pochodzenia roślinnego, a nabiał, jajka, mięso i ryby mogą jeść w niewielkich ilościach, okazjonalnie. Zwracają uwagę, żeby mięso, ryby i produkty odzwierzęce były dobrej jakości, najlepiej ekologiczne, certyfikowane, ze zrównoważonej produkcji lub połowów.

Niejedzenie mięsa popularne w pandemii

Wszystkie te odmiany łączą wspólne idee: szacunku i miłości do zwierząt oraz ochrony środowiska i troski o zdrowie. Wegetarianizm i weganizm szczególnie przemówiły do świata po marcu 2020 roku, gdy zaczęła się pierwsza fala pandemii.

Według badania International Food Information Council 2020 Food & Health Survey[16] aż 28 proc. globalnych konsumentów spożywało w trakcie pandemii więcej białka ze źródeł roślinnych. Biorąc pod uwagę rosnące trendy walki z hodowlami przemysłowymi i nadmierną produkcją mięsa oraz dążeniami do zmniejszenia głodu na świecie, można się spodziewać, że popularność wegetarianizmu, weganizmu i flexitarianizmu będzie rosła.

 

Źródła:

[1] Finedininglovers_2021_Food_Trends.pdf

[2] https://www.happycow.net/vegtopics/travel/top-vegan-friendly-cities

[3] https://www.vegansociety.com/go-vegan/definition-veganism

[4] 'Nasze ciała są grobami zwierząt'. Słynni wegetarianie (tokfm.pl)

[5] ¿Cuántos Veganos y vegetarianos hay en Argentina? | Noticias de Sierras Chicas (elmilenio.info)

[6] Pesquisa do IBOPE aponta crescimento histórico no número de vegetarianos no Brasil (svb.org.br)

[7] doc.pdf (parlamento.pt)

[8] https://nielseniq.com/global/en/insights/

[9] https://www.plantproteins.co/vegan-plant-based-diet-statistics/#population

[10] https://mcdonalds.pl/nasze-menu/burgery-i-wrapy/veggie-burger/

[11] https://thebeet.com/mcdonalds-vegan-mcplant-burger-is-finally-here-where-to-get-it/

[12] https://kukbuk.pl/artykuly/marta-dymek-polska-tradycja-w-wersji-wege/

[13] https://www.maczfit.pl/blog/dieta-wegetarianska-charakterystyka-zasady-jadlospis/

[14] https://pl.wikipedia.org/wiki/Wegetarianizm

[15] https://health.clevelandclinic.org/what-is-the-flexitarian-diet/

[16] 2020-Food-and-Health-Survey-.pdf (foodinsight.org)

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowinkami ze świata gastronomii, otrzymywać wiedzę przydatną w prowadzeniu lokalu gastronomicznego i informacje o nowych produktach i konceptach w Aviko, ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA, korzystając z formularza poniżej.